Biznes i Finanse

Podatek w Norwegii — na jaki zwrot można liczyć?

Redaktor

Redaktor

Wszystkie osoby pracujące za granicą są zobowiązane do złożenia w określonym terminie deklaracji podatkowej. Co prawda w niektórych krajach (tak jak obecnie w Polsce) rozliczenia mogą odbywać się automatycznie, jednak trzeba pamiętać, że PIT sporządzony przez pracowników urzędu skarbowego nie zawsze uwzględnia dodatkowe ulgi, dlatego może okazać się mało korzystny dla podatnika. Sprawdź, jaki zwrot podatku z Norwegii możesz otrzymać.

Deklaracje podatkowe — samodzielnie czy biurem?

Kraje skandynawskie są dosyć często wybierane jako miejsce zamieszkania i zatrudnienia przez polskich obywateli. Nie od dziś wiadomo, że w Norwegii można uzyskać spore miesięczne zarobki, jednak równocześnie należy pamiętać o dosyć wysokich zaliczkach pobieranych przez skarbówkę. Właśnie dlatego warto samodzielnie składać rozliczenie, aby odzyskać nadpłacony podatek w Norwegii (z uwzględnieniem dostępnych ulg). Średnia kwota wypłacanych zwrotów to wartość kilku tysięcy złotych. Taka suma z pewnością jest warta poświęcenia i dokładnego przeanalizowania corocznego PIT-u. Oczywiście w razie jakichkolwiek problemów w wypełnieniu deklaracji podatkowej zawsze można skorzystać z oferty biura rozliczeń zagranicznych. Pracownicy tego typu firm doskonale znają przepisy obowiązujące za granicą, a także są w stanie zaproponować korzystne ulgi i zwolnienia, które znacząco wpłyną na ostateczną wysokość zwrotu.

Terminy składania norweskiego PIT-u

Na terenie Norwegii obowiązuje kilka ważnych terminów związanych z deklaracjami podatkowymi:

  • na początku kwietnia norweski US wysyła podatnikom wstępne rozliczenia,
  • do 30 kwietnia można złożyć wniosek o przedłużenie dnia składania PIT-u (nowy termin będzie obowiązywał do 31 maja),
  • do 1 maja należy złożyć deklarację (online lub w trybie stacjonarnym) w przypadku nieskorzystania z opcji przesunięcia terminu.

Zwrot podatku z zagranicy , w tym przypadku z Norwegii, jest wypłacany w trzech turach, tj. w czerwcu, sierpniu oraz październiku.

Czy trzeba złożyć PIT również w Polsce?

Osoby osiągające dochody za granicą, często zapominają, że jako polscy obywatele są zobowiązani również do rozliczenia się w lokalnym urzędzie. W tym celu muszą wypełnić i złożyć PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG. Przedstawiciele biura rozliczeniowego również mogą udzielić porady w powyższej kwestii.