Technologie

Błędy początkującego webmastera – czego unikać?

Redaktor

Redaktor

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych, często nieświadomie wpadają w pułapki, czyhające na początkujących developerów. Jakie błędy popełniają najczęściej i co robić, aby ich unikać? Jeśli interesuje Cię optymalizacja lub programowanie, jesteś na początku swojej drogi i chcesz udoskonalić webmasterski warsztat, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jakich błędów nie powtarzać?

Przedstawione poniżej złe nawyki mogą sprawić, że wykonawca przyjmujący zlecenie na tworzenie strony internetowej dla klienta z Bydgoszczy lub innego miasta straci sporo czasu, znacznie utrudniając sobie realizację projektu. O jakie błędy chodzi?

Brak wyznaczonego celu

Jeśli programista już na początku swojej przygody z kodowaniem nie wyznaczy sobie konkretnego celu, np. opanowania do perfekcji platformy WordPress lub wybranej technologii, zwykle traci mnóstwo czasu na próbowanie wszystkiego. Określając priorytety, znacznie łatwiej osiągnąć sukces.

Zbyt dużo teorii, za mało praktyki

To kolejny poważny błąd początkującego developera. Wiedza teoretyczna jest bardzo ważna, ale warto traktować ją jako uzupełnienie praktyki, a nie odwrotnie. Studiując dane zagadnienie, jak np. optymalizacja strony, najlepiej od razu starać się realizować je w praktyce. Skupiając się tylko na teorii, ciężko będzie przejść do działań.

Skupianie się na nieistotnych szczegółach

Kolejny błąd, który może blokować postęp, to poświęcanie zbyt dużej ilości czasu na drobiazgi, które na początkowym etapie nie mają większego znaczenia. Chodzi tu np. o wybór najbardziej zaawansowanego edytora kodu, optymalizacji czcionek i tym podobnych detale.

Próba bycia dobrym „we wszystkim”

Najlepiej wybrać sobie jedną technologię, np. konkretny język lub system CMS i dążyć do perfekcji. Doskonaląc się w obsłudze WordPressa, nie trzeba od razu być ekspertem od Joomli czy Drupala, nawet jeśli wszystkie platformy mają wiele podobieństw.

Regularność – klucz do sukcesu

Wiesz już, jakie błędy najczęściej popełniają początkujący developerzy i jak ich unikać. Należy pamiętać, że chcąc być dobrym webmasterem, trzeba systematycznie pracować i na bieżąco zgłębiać kolejne obszary programistycznej wiedzy. Porzucenie nauki i powrót do tworzenia stron www po długiej przerwie nigdy nie jest dobrym pomysłem, bo w takim przypadku najczęściej zaczyna się praktycznie od nowa. Warto o tym pamiętać. Chcąc dostawać atrakcyjne zlecenia na tworzenie strony internetowej w Bydgoszczy, Warszawie czy Poznaniu, trzeba nieustannie doskonalić swój warsztat. Uważne obserwowanie branży i czerpanie wiedzy od tych, którzy mają większe doświadczenie i chętnie się nim dzielą, to kolejne ważne kroki na drodze do sukcesu w projektowaniu.