Zwrot podatku z zagranicy — samodzielnie czy z biurem rozliczeniowym?

Zwrot podatku z zagranicy — samodzielnie czy z biurem rozliczeniowym?

Polacy pracujący za granicą powinni złożyć coroczną deklarację podatkową zarówno w kraju pracodawcy, jak i w lokalnym urzędzie skarbowym znajdującym się w miejscu zamieszkania w Polsce (PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG). Dla wielu osób samodzielne sporządzenie wszystkich dokumentów stanowi spore wyzwanie, dlatego decydują się skorzystać z usług specjalistów. Sprawdź, na jakie wsparcie możesz liczyć w ramach współpracy z biurem rozliczeniowym.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia norweskiego podatku?

Każda osoba pracująca w kraju skandynawskim otrzymuje od pracodawcy oraz urzędu określoną dokumentację, na podstawie której sporządzany jest coroczny PIT. Aby móc odzyskać nadpłacony podatek w Norwegii należy posiadać następujące formularze:

  • Selvanigvelse (zawiera informacje na temat m.in. klasy podatkowej, wysokości dochodu, pobranych zaliczek podatkowych),
  • Lønns- og trekkoppgave (odpowiednik polskiego PIT-11),
  • Årsoppgave (dane o stanie konta bankowego) i Årsoppgave fra NAV (wykaz pobieranych zasiłków w danym roku podatkowym).

Na początku kwietnia urząd skarbowy przesyła każdej osobie uzyskującej dochody w Norwegii proponowane rozliczenie, które zostało przygotowane przez pracowników na podstawie posiadanych danych. Niestety, często w automatycznie sporządzonych deklaracjach nie uwzględnia się dodatkowych ulg, przez co podatnik otrzymuje mocno zaniżony zwrot podatku z zagranicy lub musi nawet dopłacić określoną wartość. 

Z których ulg w Norwegii mogą skorzystać Polacy?

Przedstawiciele biura rozliczeniowego dokładnie zapoznają się z przedłożonymi przez klienta dokumentami, a także jego sytuacją życiową, aby móc zaproponować korzystne zwolnienia podatkowe. W Norwegii obowiązują następujące ulgi:

  • status pendler (tzw. podatek od rozłąki),
  • skatteklasse 2 (druga klasa podatkowa),
  • związane z kosztami leczenia, opieki nad dziećmi lub odsetkami kredytowymi.

Czym kierować się przy wyborze biura rozliczeniowego?

Na terenie Polski działa sporo firm zajmujących się sporządzaniem deklaracji podatkowych, dlatego warto wcześniej zapoznać się z listą świadczonych usług, a także opiniami na temat jakości obsługi. Poza wsparciem przy wypełnianiu zagranicznych PIT-ów biuro może również doradzić w kwestii m.in. uzyskania zasiłku rodzinnego czy chorobowego oraz rejestracji działalności gospodarczej w Norwegii.