Optymalizacja zdjęć WordPress w teorii i praktyce

Optymalizacja zdjęć WordPress w teorii i praktyce
Długie ładowanie się zdjęć to jeden z tych czynników, które najbardziej wydłużają czas wczytywania strony internetowej. Problem ten dotyczy również najpopularniejszego CMS-a na świecie. Tymczasem wystarczy odpowiednio zoptymalizować zdjęcia pod WordPress, by przyspieszyć ich ładowanie, co korzystnie wpłynie również na SEO. Sprawdź, jak poradzić sobie z tym w praktyce!

Co można zrobić, by przyspieszyć ładowanie grafik na stronie tworzonej w WordPress?

Optymalizacja obrazów to jedno z tych zagadnień, które początkującym użytkownikom WordPressa sprawia najwięcej trudności. Powszechne problemy to m.in.:
  • zbyt duża rozdzielczość obrazów,
  • niewłaściwy format zdjęć,
  • nieefektywne kodowanie.
Większość osób oferujących tworzenie stron internetowych w Bydgoszczy, Poznaniu oraz innych miastach wie, że zbyt „ciężkie” zdjęcia spowalniają działanie serwisu. Jednak w obawie przed utratą jakości, rezygnują z ich optymalizacji. Tymczasem obie te rzeczy możesz łatwo pogodzić.

Dbałość o odpowiednie wymiary zdjęcia

Czy naprawdę zdjęcia o wymiarach 4240 x 2824 px są potrzebne, jeśli box, w którym fotografia wyświetli się na stronie internetowej, ma jedynie 1024 px szerokości? Przeglądarka dopasuje zdjęcie do wymiarów sekcji, jednak nadal będzie ono „ważyć” co najmniej kilka megabajtów. Zmniejszając jego wymiary, można sprawić, że stanie się „lżejsze”.

Wybór właściwego formatu pliku

Przy zapisie zdjęcia trzeba zwracać uwagę na jego format. Dla tradycyjnych fotografii optymalnym rozszerzeniem jest JPG, jednak w przypadku infografik, wektorów czy print screenów lepiej sprawdza się format PNG, który zapewnia wyższą jakość. Rekomendowanym z punktu widzenia SEO rozwiązaniem jest również konwertowanie zdjęć na format WebP, pozwalający zachować wysoką jakość przy niewielkim rozmiarze pliku.

Ustawienie jakość obrazu

Realizując w zewnętrznym programie grafikę na potrzeby publikacji na platformie WordPress, przy zapisie dobrze jest ustawić suwak jakości na 80%. Dzięki temu zdjęcia nadal będą prezentowały się bardzo dobrze, jednak ich waga będzie mniejsza.

Zastosowanie leniwego ładowania

Prostym i skutecznym działaniem jest również odłożenie ładowania obrazów znajdujących się poza ekranem do momentu, w którym ich użycie będzie potrzebne. Metoda Lazy Load sprawdza się m.in. w przypadku sklepów internetowych, gdzie na jednej podstronie znajduje się często nawet kilkaset obrazków.

Łatwa optymalizacja grafiki dzięki wtyczkom

Optymalizacja zdjęć pod WordPress jest łatwiejsza i mniej pracochłonna, jeśli korzystasz z jednej z wielu przeznaczonych do tego wtyczek. Bogata gama rozszerzeń obejmuje zarówno płatne, jak i darmowe dodatki, które pozwalają szybko i sprawnie dostosować jakość, rozmiar, format oraz sposób ładowania plików graficznych. Tworzenie strony internetowej w Bydgoszczy można również zlecić wyspecjalizowanej agencji, która wykona wszystkie niezbędne czynności i zadba o działania SEO.