Biznes i Finanse

Agregat do elewacji — czym się kierować podczas zakupu?

Redaktor

Redaktor

Prace budowlane wymagają niezwykłej precyzji oraz szybkości, dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wyposażenie pracowników w nowoczesne urządzenia, ograniczając do minimum czasochłonne prace ręczne. W sklepach dostępne są różne rodzaje agregatów stosowanych przy natryskowym kładzeniu tynku elewacyjnego. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze sprzętu. 

Jaki agregat wybrać do tynków elewacyjnych?

Na rynku można znaleźć modele ślimakowe oraz pneumatyczne. Przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu najlepiej dokładnie określić zakres oraz miejsce wykonywanych prac. Na wybór agregatu mają wpływ takie czynniki jak:

  • rodzaj obsługiwanej zaprawy,
  • wydajność sprzętu wyrażana w l/min,
  • moc (kW) i ciśnienie tłoczenia (bary lub atmosfery),
  • wielkość zbiornika na masę tynkarską (zwykle od 50 do 130 kilogramów),
  • wymiary i waga sprzętu oraz zasięg przewodu.

Agregat do elewacji — nowy, używany czy wypożyczony?

Urządzenia wykorzystywane przy natryskowym malowaniu cechuje dosyć wysoka cena, dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą zdecydować się na zakup używanego sprzętu. Z kolei osoby, które nie do końca wiedzą, czy agregat do elewacji sprawdzi się podczas wykonywania prac, mogą, przed inwestycją w maszynę, wypożyczyć określony model w celach testowych. W niektórych sklepach dostępna jest też usługa serwisowa czy przeprowadzane są szkolenia z obsługi nowoczesnych urządzeń budowlanych.

Czym nakładać gładź wewnątrz budynków?

Należy pamiętać, że każdy agregat nieco różni się przeznaczeniem, dlatego model do tynków zewnętrznych powinien być stosowany wyłącznie przy wykańczaniu elewacji. Natomiast podczas nakładania gładzi na ścianach i sufitach warto postawić na agregat szpachlarski. Producenci proponują również modele malarsko-szpachlarskie, które dodatkowo umożliwiają natryskowe malowanie powierzchni.